تورلاین

سفر نامه شهر : مارماریس 

1- چرا برای مارماریس سفرنامه مینویسم
اولین بار در تابستان 1391 در جستجوی مقصدی جدید برای جهانگردی راهی شهر مارماریس در ترکیه شدم.آنقدر این سفر لذت بخش بود که برای بار دوم ،تابستان امسال همراه همسرم به این شهر سفر کردم تا اورا هم در لذت شهر مارماریس شریک کرده باشم.حالا این سفرنامه انگیزه ای است تا تجربه ام را به هموطنانم ارائه کنم تا آنها را نیز به این سفر ترغیب کنم و باعث شوم خاطره لذتی فراموش نشدنی از مارماریس در یادهایشان بماند. در نوشتن سفرنامه از لحن شخصی،برداشت شخصی و شیوه شخصی خود استفاده کرده ام تا برای خوانندگان تکراری نباشد.خوانندگانی که به دنبال نکات عملی و کاربردی سفر باشند میتوانند با مراجعه به این قسمتها،در زمان صرفه جویی کنند و توسط این نکات راهنماییهای مفیدی را دریافت کنند.عناوین را به گونه ای انتخاب کرده ام که با دسته بندی موضوعی، برای مراجعه مجدد، مطالب به روشنی قابل پیگیری باشند.امیدوارم این نوشته انتظارات خوانندگان را برآورده کند و برای من نیز جایزه ای به ارمغان آورد تا فرصت سفری دیگر را داشته باشم.

2- طراحی سفر : خلاقیت در محدودیت

هتل 3 ستاره بلوپارک با خدماتInclusive All (صبحانه،ناهار، شام،میان وعده )را برای هشت شب اقامت،رزرو کردم. . با خرید بیمه مسافرتی (اهمیت بیمه در سفر به یک کشور خارجی آنقدر بدیهی است که نیاز به توضیح ندارد.هر گردشگری باید قبل از سفر به فکر بیمه باشد.چنانچه با تور سفر کنید،بیمه در قرارداد شما لحاظ خواهد شد اما اگر به صورت شخصی سفر خود را برنامه ریزی میکنید باید خودتان اقدام به تهیه بیمه نمایید.بیمه مسافرتی سامان را اگر به صورت آنلاین خرید کنید، 50% تخفیف به شما تعلق میگیرد و با پوشش 15000 هزار یورو،تقریبا تمام حوادث ناگوار محتمل در سفر را پوشش میدهد) نیازهای اولیه شامل بلیط هواپیمای رفت و برگشت،هتلهای محل اقامت و بیمه مسافرتی فراهم گردید.کل هزینه ها تا اینجا برای هر نفر حدودا یک و نیم میلیون تومان گردید.ضمن اینکه این هزینه 11 روز سفر و ده شب اقامت در هتل را پوشش میداد.تنها نکته منفی ، تحمل یک سفر 10 ساعته با اتوبوس بین شهری بود که شاید برای برخی خسته کننده باشد اما قطعا کاهش هزینه نزدیک به یک میلیونی ارزش آنرا دارد.

کل برنامه ریزی سفر و هزینه های آن را قبل از شروع سفر میتوانم در جدول زیر خلاصه کنم :

ردیف اقدام هزینه شرکت ارائه دهنده خدمت نکات و توضیحات کلیدی

گرفتن تور آنکارا با یک شب اقامت در هتل دو ستاره 710000 برای هرنفر ترانسفر و فرودگاهی نیز در مسیر رفت شامل قرارداد بود

2 رزرو هتل سه ستاره برای 8 شب با خدمات inclusive All در مارماریس 530 $خدمات شامل تمام وعده های غذایی،میان وعده در طول روز تا ساعت 12 شب
3 بیمه مسافرتی 22000تومان برای هر نفر بیمه  خرید آنلاین با تخفیف

4 پرداخت عوارض خروجی 65000 تومان برای هر نفر بانک ملی برای دریافت ارزمسافرتی،ارائه فیش پرداخت خروجی لازم است
5 دریافت حواله ارز مسافرتی 750000 تومان برای هر نفر شعب ارزی بانک ملت به ازاء هر نفر 300 دلار و با نرخ ارز مبادله ای
6 آماده کردن چمدان و بار سفر بسته به وجود فهرست اقلام جدول پیوست خودم و شریک زندگی بر اساس جدول پیوست همین سفرنامه که تقریبا تمام اقلام اساسی مورد نیاز را در برمیگرد و به عنوان یک فهرست کاربردی پیشکش خوانندگان عزیز میشود
جدول فوق،به عنوان فهرست اقدامات اساسی قبل از سفر توسط گردشگران ایرانی عزیز،قابل استفاده است.روزهای منتهی به سفر نیز به انتظار شیرین و جستجوی اینترنت گذشت.


3- آنکارا : تهرانی تمیز، در لباس عید
پرواز ماهان روز پنجشنبه ساعت 9 صبح به وقت آنکارا در فرودگاه Esenboga به زمین نشست.نکته قابل توجه خلوتی غیر عادی این فرودگاه بین المللی بود به طوری که در بدو ورود این حس به ما دست داد که تنها مسافران فرودگاه ما هستیم و فرد دیگری حضور ندارد.سفر ما مصادف شده بود با شروع تعطیلات عید فطر در ترکیه که به همراه تعطیلات ژانویه،مهمترین تعطیلات این کشور محسوب میشود.حتی در ژانویه مراکز خرید فعالند که در تعطیلات عید فطر آنها هم تعطیل میشوند و کلا حال و هوای عید فطر ترکیه من را به یاد 4 روز اول تعطیلات نوروز در ایران انداخت. .فرودگاه Esenboga تا مرکز شهر نزدیک به 30 کیلومتر فاصله داردو این مسیر خود فرصت خوبی برای کشف آنکاراست. آنکارا شهری است با معماری یکنواخت و با ساختمانهای یکدست و هم ارتفاع.دمای انکارا در هر زمانی از سال به طور متوسط 5 تا 10 درجه از تهران خنک تر است.سیستم حمل و نقل عمومی، آشکارا از تهران منظمتر است و وسعت شهر با جمعیت چهارمیلیونی،کاهش ترافیک را درپی داشته است.هتل محل اقامت ما در محدوده مرکزی و قدیمی شهر آنکارا واقع شده است.

پس از استقرار در اتاق هتل و استراحت اولیه برای گشت و گذار و صرف ناهار به بیرون رفتیم.از هتل تا میدان kızılay ،ده دقیقه پیاده روی کردیم. میدان قزل آی(Kizilay ) که در فارسی به معنای ماه طلایی است، به نوعی قلب شهر آنکارا میباشد. این میدان در آن نیمروز تعطیل تنها جایی بود که جنب و جوش نسبی در آن حاکم بود و مرکز خرید بزرگ آن ، مشغول به کار بود.

پس از گشت و گذار در محوطه میدان و مرکز خرید،صرف ناهار در رستوران برگر کینگ و تعویض کردن پول توسط صرافهای کنارخیابان،به هتل برگشتیم.

از پذیرش هتل به صورت اینترنتی اقدام به تهیه بلیط اتوبوس مارماریس نمودیم که برای دونفر با هزینه حمل از شرکت صادرکننده به هتل،150 لیر ترک هزینه برداشت.بعد از چرت نیمروزی در هتل برای گشت غروب از هتل بیرون زدیم و پیاده به مسجد جامع آنکارا درهمان نزدیکی رفتیم.مسجد جامع آنکارا توسط معمار معروف این شهر ساخته شده و به نام KojaTepe (کوجا تپه ) میباشد و متاثر از سبک معماری عثمانی است.فضای آرام و محوطه معنوی آن در ساعات غروب،لحظاتی به یادماندنی ایجاد کرد.

به عنوان شام ،یک ساندویچ سبک خوردیم و به هتل برگشتیم. در این یک روز،آنکارا را در مقایسه با استانبول شهری امن تر،با فرهنگ اداری بالاتر و منظم تر یافتم، اگرچه استانبول به دلیل جاذبه های تاریخی و طبیعی ،مقصد بهتری برای گردشگری است. صبح روز جمعه ترجیح دادیم به جای استفاده از تاکسی، مترو را برای رسیدن به ترمینال اتوبوسهای بین شهری تجربه کنیم.نزدیکترین ایستگاه مترو به هتل،ایستگاه Kolej در فاصله 10 دقیقه بود که بدون زحمت طی شد.وقتی وارد ایستگاه شدیم،به جز ما دو نفر کسی در سالن بلیط فروشی حضور نداشت.وقتی علت را از بلیط فروش جویا شدم،علاوه بر تعطیلات قیمت کمتر از نصف اتوبوس نسبت به مترو را ،دلیل استفاده عموم از اتوبوس و خلوتی مترو بیان کرد.

مترو قدیمی آنکارا دو خط اصلی و یک خط فرعی دارد که علی رغم قدمت، تمیز و خوب نگهداری شده است.نکته دیگر طراحی مترو در ایستگاه ترمینال اتوبوسهای بین شهری است که با طراحی ورودی اصلی به سالن ترمینال و تعبیه ریلهای متحرک، کار را برای مسافران و بارهایشان بسیار راحت کرده است و بیانگر طراحی اصولی از همان ابتدا بوده است.

ترمینال اتوبوسرانی آنکارا با طراحی سه طبقه خاص برای اتوبوسهای ورودی و خروجی،نظم قابل قبول دارد.

سالن داخلی ترمینال اتوبوسهای برون شهری آنکارا معروف به Ashti پس از کنترل بلیطها با شرکت صادرکننده،به سکوی انتظار رفتیم و سوار بر اتوبوس ،از آنکارا خارج شدیم

با اینکه مبلغ بلیط 65 لیر بود،پذیرائی منظم دوساعته،وجود اینترنت مجانی در اتوبوس و صفحه نمایش اختصاصی هر صندلی، سفر 11 ساعته را کوتاه و همراه با آسایش کامل میکرد.

در طول سفر از شهرهای مختلف نیز عبور کردیم که برای همسرم دیدن مناظر این کشور از اتوبوس مغتنم بود.ساعات پایانی سفر در جاده های پرپیچ و خم و زیبا گذشت.منظره جنگل و دریا در انتهای سفر،مثل اکسیری بر ضد خستگی بود. نهایتا در ابتدای شب وارد پایانه کوچک شهر مارماریس شدیم.

4- مارماریس : دهکده ماهیگیری خواب آلود که بهشت گردشگران شد مارماریس،جواهر ترکیه، برکرانه دریا و در محل اتصال دو دریای مدیترانه و اژه آرمیده است.این شهر کوچک در استان موگلای ترکیه و در جنوب غرب این کشور قرار دارد.

مارماریس با جمعیت حدود 30 هزار نفر یک شهر توریستی است که در فصل گرما و با حضور گردشگران رونق میابد و جمعیتش به نیم میلیون میرسد. در فصول سرد سال روزگار آرام و ساکنی طی میکند. در دهه های قبل این شهر به عنوان یک دهکده ماهیگیری فعال بوده است که با توسعه صنعت گردشگری کشور ترکیه و به لطف دریا و طبیعت زیبا و افسانه ای اکنون از مهمترین قطبهای جذب گردشگر در این کشور است.

این شهر در خلیجی کوچک و با طول تقریبی 7 کیلومتر و عرض تقریبی 4 کیلومتر محصور میان کوهها،جنگل ،دریا و جزایر است.

بهترین زمان سفر به این شهر مرداد ماه یا ماه آگوست میلادی است که خیل گردشگران خارجی در آن حضور دارند و تفریحات بیشمار در آن اجرا میشود.مارماریس در میان گردشگران ایرانی ناشناخته مانده است که عمده دلیل آن،عدم وجود پرواز داخلی به فرودگاه دالامان در 100 کیلومتری این شهر است و پروازهای ترک نیز هزینه را افزایش میدهند.معمولا آژانسهای داخلی از طریق ازمیر و فرودگاه این شهر مسافران ایرانی را به مارماریس میرسانند که به دلیل بعد مسافت میان ازمیر تا مارماریس مطلوب مسافران نمیباشد.چنانچه قبلا هم گفتم مانیز به دلیل قیمت بالای تور مجبور به ابتکار و سفر به مارماریس از طریق آنکارا گردیدیم. من قصد ندارم در اینجا از چیزهایی بنویسم که با کمی جستجو در اینترنت ،به راحتی قابل دستیابی است.اطلاعاتی مانند مسیرهای رسیدن به مارماریس، نقشه ها و ....بنابراین تنها به نکاتی اشاره میکنم که میدانم خوانندگان آن را در اینترنت نخواهند یافت.اگر هم از اطلاعات عمومی استفاده کنم،حتما اطلاعات کاربردی را به آن خواهم افزود. اتوبوس ما در ساعت 8 وارد ترمینال کوچک شهر مارماریس شد.

پایانه مارماریس نزدیک به دوکیلومتر با میدان مرکزی شهر یعنی میدان جوانان 29 مارس فاصله دارد.مینی بوسهای کوچک به نام دلموش مسافران را از این ترمینال به میدان جابجا میکنند .علاوه بر دلموشها، تاکسی وسیله دیگر برای جابجائی و انتقال در این شهر است.پس از رسیدن به میدان و کمی پرس و جو،متوجه شدیم که برای رسیدن به هتل باید دلموشهای خط 3 از 5 خط موجود در این شهر را سوار شویم.

یک دلموش،ونهای یازده نفره که متداولترین وسیله حمل و نقل عمومی در مارماریس است و هزینه آن 2 لیر است

پس از آنکه در جلوی درب هتل از دلموش پیاده شدیم،بعد مسافت تا مرکز شهر کمی مارا دلزده کرد.هتل بلو پارک در گوشه شمال غرب شهر مارماریس و درمحله مرکز از ناحیه آرموتالان قرار دارد.

محل هتل بلوپارک در شهر مارماریس و فاصله اش تا میدان 19 مارس

این هتل چهار طبقه است و ساختمانی کلاه فرنگی و نسبتا جدید دارد.بلافاصله به پذیرش هتل مراجعه کردیم و ووچر را به او دادیم.پس از اینکه رزرو مارا تایید کرد،یک اطاق در حیاط پشتی هتل به ما پیشنهاد داد و گفت اگر از اطاق رضایت نداشتیم میتوانیم فردا و پس از تخلیه چند اطاق، اطاق جدید را انتخاب کنیم.چاره ای نداشتیم و مسافرت طولانی باعث شده بود نیاز به دوش گرم و استراحت داشته باشیم.مسئول پذیرش که پسر جوانی بود همچنین گفت که ما نیاز داریم برای داشتن تهویه مطبوع برای یک هفته 80 لیر بپردازیم.اگرچه از قبل با جستجوی اینترنتی این مطلب را میدانستم ولی باز به اورحان، مسئول پذیرش اعتراض کردم که نمیشود در هتلی با خدمات All inclusive ،تهویه مطبوع را در گرمای تابستان مدیترانه استثناء کرد.

خوشبختانه پرسنل هتل از جمله اورحان رفتاری بسیار منطقی و دوستانه داشتند و این از ناراحتیها کم میکرد.اطاقمان در حیاط پشتی یک درو پنجره بزرگ یکپارچه داشت که به باغچه پشت هتل باز میشد.پس از انتقال چمدانها به هتل فقط وسایل ضروری را برداشتیم و چمدانها را کامل باز نکردیم تا فردا راحت تر به اطاقی در ساختمان اصلی هتل منتقل شویم.بعد از دوش و استراحتی مختصر بیرون زدیم و به کشف زوایای هتل پرداختیم.در رستوران یک نوع دسر بعد از شام سرو میشد که بسیار خوشمزه بود و بعد از نوشیدن آبمیوه و سوال از مسئول پذیرش برای چگونگی رفتن به مرکز شهر فهمیدیم که مینی بوسهای خط سه درست از خیابان جلوی هتل هر 10 دقیقه به مرکز شهر یا همان میدان جوانان 19 مارس میروند.با اینکه خسته بودیم دوست نداشتم که حتی یک شب از شبهای مارماریس را از دست بدهیم. نیمه شب،باز در میدان 19 مارس بودیم.

شبهای روشن:

در ترکیه دو شهر به داشتن شبهای زنده و پرجنب و جوش شهرت دارند:مارماریس و بودروم.من به هر دو شهر سفر کرده ام و به نظرم شبهای مارماریس ، بهتر از بودروم است.با اینکه بودروم به دلیل کافه های بزرگترو پرسروصداتر از مارماریس مشهورتر است اما قطعا شما شبهای متنوع تر و روشنفکرانه تری را در مارماریس خواهید یافت.اگر در بودروم جوانان دلیلی برای خواب و استراحت شبانه ندارند،در مارماریس همه گردشگران از هر سنی فرصت لذت بردن از شبهای هیجان انگیز این شهر را دارند.روال یک شبانه روز برای گردشگران در مارماریس چنین است: پس از یک روز تفریح آبی و آفتابی(که در ادامه سفرنامه از آنها خواهیم گفت)،گردشگران در بعد از ظهر استراحت میکنند،احتمالا استحمام میکنند و با تعویض لباس روز با شب، همه برای صرف شام در رستورانها و کافه های بیشمار بیرون می آیند.اگرچه با غروب آفتاب،کم کم مسیر ساحلی منتهی به مجسمه آتاتورک و میدان جوانان 19 مارس شلوغ میشود،اما برنامه های تفریحی عموما از ساعت 9 شب آغاز میشود.

هتلها به ویژه هتلهای چهار ستاره و بالاتر که در مرکز و غرب خط ساحلی شهر قرار دارند،بعد از شام برنامه های متنوعی را اعم از تاتر،حرکات موزون،نمایش کمدی،بازی و شعبده بازی اجرا میکنند.نکته جالب، استقبال آنها از تماشاگران بیرون از هتل و حتی در اختیار قرار دادن صندلی برای این دسته از تماشاگران است که در هتل اقامت ندارند. تمام نوار ساحلی ،شبها پر می شود از شادی وهمهمه وصدای موسیقی . با قدم زدن در پیاده راه کناره ساحل،پس از ساعت 9 شب،میتوانید هر شب خود را با تماشای یک برنامه پر نمایید.

در اینجا جوانترها جذب کافه ها و باشگاههای پرسروصدای کوچه کافه ها میشوند. دراین کوچه، موسیقی جوان پسند با تکنولوژیهای بالا و نورپردازیهای استثنایی اجرا میشود.

کوچه کافه ها که پس از نیمه شب، تردد در آن به دلیل ازدحام جمعیت مشکل است

مسن ترها و آنها که طالب آرامش هستند در کافه های خیابان پشت این کوچه و در کنار منظره کشتیهای لنگرگرفته با آوای موسیقی ملایم و اغلب سنتی ترک،به گپ و گفت و نظاره گردشگران رهگذر میپردازند.

این نوع از کافه نشینی و شب زنده داری، بسته به سلیقه افراد میتواند تا نزدیک بامداد هم ادامه یابد اما اغلب گردشگران،بعد از ساعت دو بامداد به محل اقامت مراجعه میکنند تا با استراحتی چند ساعته خود را برای تفریح روزانه و آبی دیگر که نیاز به انرژی دارد آماده کنند. حال برخی گردشگران می زده در ساعات پایانی شب این شعر مولانا را به یاد می آورد:

رو سر بنه به بالین، تنها مرا رها کن ترک من خراب شبگرد مبتلا کن حدود ساعت دو و نیم بامداد بود که به هتل برگشتیم و از فرط خستگی به سرعت به خواب رفتیم. اگرچه میدانستم چراغها تا طلوع خورشید در مارماریس روشن می مانند تا شبهای روشن ادامه یابد.


روز اول : یک هفته تفریح،بدون توقف


ساعت هشت صبح بود که از خواب بیدارشدیم و آماده برای صرف صبحانه به محوطه غذاخوری رفتیم.نور آفتاب جلوه دیگری به هتل داده بود و زیبائیهای آن بیشتر به چشم می آمد.رستوران هم محوطه بیرونی در فضای باز داشت و هم محوطه داخلی در کنار بار و هم میزو صندلی در کنار استخر. اکثر مهمانان محوطه بیرونی را ترجیح میدادند.

میز سلف سرویس صبحانه شامل انواع کالباس، مربا،عسل،کره،میوه و شیرینی،سالادها و نان بود. همچنین پخت تخم مرغ توسط سرآشپز به صورت پنکیک و نیمرو با سفارش مهمانان صورت میگرفت.یک میز هم به سرو انواع نوشیدنی گرم و سرد از آبمیوه و شیر تا انواع قهوه و چای اختصاص داشت. .انتظار منوی یک رستوران پنج ستاره را نداشتم و در حد یک رستوران سه ستاره منوی صبحانه خوب و غذاها سالم و تازه بودند. بعد از خوردن صبحانه به کشف دوباره هتل پرداختیم و اطاق ورزش ،سالن زیبایی، سونا، حمام ترکی و فروشگاه کوچک آن را پیدا کردیم. پذیرش هتل، کلید دو اطاق تازه خالی شده را به ما داد تا هر کدام را میپسندیم انتخاب نماییم.بعد از انتخاب یکی از اطاقها در طبقه دوم وسایل را به اطاق جدید منتقل کردیم.برای روز اول تصمیم داشتم در شهر گشتی بزنیم و از آژانسهای فروشنده تورهای تفریحی که در همه خیابانهای شهر یافت میشوند، برای خرید تور اقدام کنیم.همسرم به دلیل نزدیکی ظهر و گرمی هوا پیشنهاد استراحت کنار استخر هتل و گشت شهری در بعد از ظهر را داد.

وقتی در کنار استخر استراحت میکردیم، پسر جوانی به ما نزدیک شد و خود را عثمان یا ozzy معرفی کرد.فروشنده تور تفریحی بود که برای فروش تور به سراغ مسافران هتل می آمد و با همه پرسنل هتل نیز آشنا بود. پسر خوش مشربی بود و قیمتهایش هم بسیار مناسب بودند. خوش صحبت بود و سریع باب آشنایی را باز کرد.میدانستم که باید بر سر قیمتها چانه بزنیم و او هم از حرافی و چانه زنی ما استقبال میکرد.بعد از یک بحث تقریبا یک ساعته برنامه یک هفته را با تورهای او پرکردیم . تورها و قیمت آن در جدول زیر خلاصه شده است.در نهایت مانند ایران سعی کردیم از او با حربه دانشجو بودن تخفیف کلی نیز بگیریم . کل پکیج برای دو نفرمان 300 دلار هزینه بر داشت.برای من معامله شیرینی بود و راضی بودم.با توجه به جدول زیر نظر شما چیست؟

ردیف نام تور ترانسفر ناهار توضیحات قیمت

1 حمام ترکی،کیسه و مشت و مال،ماساژ ---- ------- ساعت 5 تا 7 عصر همان روز 40 لیر برای هر نفر
2 جیپ سواری در جنگل از درب هتل دارد ساعت 10 صبح تا 6 عصر 40لیر برای هر نفر
3 تور کشتی ترنج از درب هتل ناهار و آب میوه و نوشابه تمام روز ساعت 9 صبح تا 5 عصر 40لیر برای هر نفر
4 تور کشتی دالیان از درب هتل ناهار ساعت 9 صبح تا 5 عصر 40لیر برای هر نفر
5 پارک آبی از درب هتل ---- ساعت 10 صبح تا 5 عصر 25لیر برای هر نفر
6 شام روی کشتی از درب هتل شام ساعت 8 عصر تا 11 شب 25لیر برای هر نفر
7 تور غواصی از درب هتل ناهار ساعت 10صبح تا 5 عصر 50لیر برای هر نفر
8 شب ترکی از درب هتل شام و آب میوه و نوشابه ساعت 8عصر تا 12 شب 40لیر برای هر نفر


این جدول برای خوانندگانی که میخواهند تفریحات خود را در مارماریس برنامه ریزی کنند،کاربردی است زیرا با وجود تورم تک رقمی و سیاستهای دولت ترکیه در حفظ قیمت خدمات توریستی،قیمتهای آن، تا سالها برای تخمین مناسب است. فقط یک اشکال دارد.همانطور که در جدول بالا میبینید اکثر تفریحات یک روز کامل بود و ما در یک هفته فرصت کمی برای تجدید قوا باقی گذاشتیم . به نظرم این اشتباه،باعث شد که برنامه تفریحی فشرده مان در روزهای آخر خسته کننده شود چرا که تفریحات پی در پی باعث کاهش توان بدنی میشود.حتما باید در میان تفریحات پرانرژی مانند غواصی و تورهای کشتی و پارک آبی، روزهایی را برای استراحت و ریکاوری قرار دهید.با اینحال از قیمت پکیج بالا (برای دو نفر 300 دلار) خرسند بودم.بعد از پرداخت پول به ozzy و دریافت بلیطها، برای ناهار به رستوران هتل رفتیم.

منوی ناهار نیز علاوه بر میوه ها،شیرینی جات و سالادها، غذاهای گرم چون ماهی،گوشت و مرغ را شامل میشد.همچنین انواع پاستا،سوسیس، سیب زمینی سرخ کرده و سس موجود بود.در هنگام صرف ناهار آشپز دوست داشتنی هتل سر میز ما آمد و ضمن خوشامدگویی از کیفیت غذاها جویا شد و غذای مخصوص که با پوست سیب زمینی درست شده بود را پیشنهاد داد.غذای مخصوص و ابتکاری او را امتحان کردیم و انصافا بسیار خوشمزه بود.بعد از ناهار به اطاق رفتیم تا پس از استراحت نیمروزی برای حمام ترکی و ماساژ ، آماده باشیم.


در مسافرتهای اینچنینی که آفتاب گرفتن و شنا از برنامه های اصلی گردشگران است توصیه میشود، قبل از شروع تفریحات،پوست بدن را با کیسه کشی و شستشو ی کامل آماده نمایید.برای همین ما نیز برنامه حمام ترکی و ماساژ را در همان روز نخست انتخاب کردیم. روال کار بدینگونه بود که بعد از استراحت 20 دقیقه ای در سونای خشک و تعریق بدن به حمام ترکی میرفتیم تا بدن با کف شستشو داده شود.بعد با کیسه کشی و مشت و مال مجددا بدن با کف شسته میشد و به اطاق ماساژ میرفتیم.در آنجا با ماساژ و احیانا ماسک گذاری که هزینه جداگانه داشت برنامه پایان میافت و کل برنامه یک ساعت و نیم طول میکشید.حدود ساعت هفت با بدنی معطر و تازه به اطاق رفتیم تا بعد از صرف شام به شبهای مارماریس بپیوندیم.به دلیل توضیح مفصل تفریحات شبانه در صفحات قبل ،دیگر خاطرات را مکرر نمیکنم و فقط تفریحات روزهای خودرا از این پس شرح خواهم داد.

روز دوم: جیپ سواری در جنگل

یکی از بهترین تورهای تفریحی مارماریس تور جیپ سواری در جنگل است.تفاوت این تور در مارماریس با شهر های دیگر همچون آنتالیا و کوش آداسی ،تنوع بیشتر سواحل و مکانهایی است که شما از آنها دیدن میکنید.

صبح بعد از صبحانه باید در لابی هتل منتظر بمانید تا جیپ شما به دنبالتان بیاید.برای این تور باید لباس سبک و راحت بپوشید و حتی الامکان وسایل الکترونیکی را همراه نبرید،چون بارها خیس خواهید شد.در هر جیپ روباز 6 تا 8 مسافر سوار میشوند و پس از حضور در محل تجمع ،همگی به سمت خارج شهر حرکت میکنند.برنامه تا ظهر شامل جنگ میان این جیبهاست .در حالی که جیبها در جاده های سنگلاخ جنگلی در حال حرکتند سرنشینان با تفنگهای آبپاش(کرایه هرتفنگ 10 لیر است) و بطری های آب به هم حمله میکنند.در جنگ و گریز جیبها و آبپاشی مسافران در جنگل،معمولا جیبها در محلهایی توقف میکنند تا مسافران تفنگهای خود و بطریهای آب را که حکم مهمات هر جیپ را دارد،دوباره شارژ کنند. کل کل و جنگ مسافران در هنگام پیاده بودن نیز ادامه پیدا میکند.

جنگ آبی در حوالی ظهر و با ورود به ساحل بوز بورون پایان میابد.ساحل بوزبورون از سواحل استثنایی مارماریس است که در آن میتوان حتی تا یک کیلومتر در دریا پیشروی کرد بدون آنکه آب از زانوی شما بالاتر بیاید.مسافران به طور معمول فرصتی یک ساعته برای شنا،پیشروی در آب و استراحت در این ساحل را خواهند داشت.

پس از آن جیبها عازم یک دهکده جنگلی برای صرف ناهار میشوند

این دهکده دردره ای به نام تنگه‌ی یالانجی قرار دارد. تنگه‌ای با آب‌های کم‌عمق که منظره‌ای زیبا و فراموش‌نشدنی‌ دارد. ناهار در فضای باز و در کرانه دره که رودخانه ای از میان آن میگذرد صرف میشود و شامل مرغ یا ماهی به انتخاب است.سالاد رایگان و آب میوه و نوشابه شامل هزینه است.پس از صرف ناهار نیز یک فرصت یک ساعته دیگر به مسافران داده میشود تا در جنگل به گشت و گذار بپردازند و از آبشار زیبای تورگوت و طبیعت سحر انگیز بهره بگیرند.

در آخر جیپها به سمت شهر مارماریس حرکت میکنند و در مسیر برگشت بر تپه های مشرف به شهر توقف میکنند تا آنها که میخواهند از فرصت عکس برداری با منظره شهر استفاده کنند .

هر و خلیج مارماریس از تپه های مشرف به شهر،هر عکسی از این شهر، با هر دوربین و با هر عکاسی به یک کارت پستال تبدیل میشود

حدود ساعت 5 عصر نیز مسافران در جلوی هتل پیاده میشوند اما این بار این مسافران در یک ماجراجویی یک روزه با هم صمیمی شده اند و گاه کار به قرارو مدار شبگردی و تفریحات دیگر هم میکشد.این خود مسئله ای بسیار جالب است مضافا که مسافران معمولا از ملیتهای گوناگونی هستند و این ماجراجویی یکروزه میتواند دوستهای خوبی از کشورها و فرهنگهای دیگر برایتان به ارمغان آورد.در طول تمام تور از وقایع مختلفی که از سر گذرانده اید فیلم برداری میشود تا هرکه خواست با پرداخت هزینه ای معادل 30 لیر ،یک عدد DVD حاوی فیلمها و عکسها را به صورت مونتاژ شده و همراه با موسیقی به عنوان یادگار با خود داشته باشد.پس از رسیدن به هتل و استحمام،یک خواب دو ساعته تا شام داشتیم و پس از شام نیز ، شبهای مارماریس .....

روز سوم : پارک آبی و شام روی کشتی

برنامه روز سوم شامل پارک آبی و شام روی کشتی بود. پارک های آبی همیشه تفریح سرگرم کننده ای هستند به خصوص در آب و هوای داغ. مارماریس دارای دو پارک آبی است.پارک آبی آتلانتیس که در کناره ساحل است و مساحت کوچکتری دارد و پارک آبی آکوا دریم که در بالای تپه ای مشرف به شهر قرار دارد و بزرگتر بوده و بازیهای مهیج تری هم دارد.

هر دو پارک آبی همه روزه از ساعت 10:00 صبح تا 17:30 باز می باشد. هر دو دارای رستوران، رختکن، دوش آب سرد و گرم و کافی شاپ می باشند. همه چیزهای مورد نیاز شما در آنها موجود است.اگرچه پارکهای آبی شهر مارماریس در مقایسه با پارکهای آبی شهرهای کوش آداسی و آنتالیا بازیهای کمتر و مساحت کمتری دارند اما به یقین پارک آبی آکوا دریم خوش عکس ترین پارک آبی در میان پارکهای آبی ترکیه است.از آنجا که این پارک آبی برفراز تپه ای مشرف به شهر و دریاست،شما میتوانید تصاویر بسیار خوب و اصطلاحا،کارت پستالی را در آنجا به یادگار بردارید.

با پرداخت 25 لیر،سرویس پارک آبی شما را حدودساعت ده صبح از هتل سوار کرده و سرویسهای برگشت نیز از ساعت 3 بعد از ظهر هر نیم ساعت فعالند. در مجموع برای ناهار،آب میوه و نوشابه و صندوق امانات،20 لیر دیگر نیز باید هزینه کنید.البته ما همیشه برای تورهایی که شامل ناهار نبودند،هنگام صرف صبحانه هتل،مقداری ساندویچ و آب نیز به همراه میبردیم که در هزینه ها صرفه جویی گردد.این هم از مزایای هتل All inclusive .هیچکدام از بازیهای پارک آبی آنقدر شلوغ نیستند که نتوانید بازی مورد علاقه خود را به دفعات انجام دهید و من از بین این بازیها سرسره کامیکازه،چاله فضایی و سرسره U شکل را پیشنهاد میکنم.در پارک آبی آکوا دریم در نزدیک ظهر برنامه ویژه ای را برای بچه های اجرا میکنند که حرکات موزون و بازیهای مختلف را در بر میگیرد و حتی مسلبقه ای شامل جایزه هم برگزار میکنند که در نوع خود سرگرم کننده است.

به دلیل آنکه برای شب تور شام روی کشتی را نیز رزرو کرده بودیم حدود ساعت 3:30 تصمیم به ترک پارک آبی گرفتیم و به هتل رفتیم. پس از استراحت در هتل با استحمام و تعویض لباس منتظر سرویس شام کشتی ماندیم که حدود ساعت هفت غروب مارا از هتل سوار کرد.بعد از گردشی در شهر و سوار کردن باقی مسافران در سرویس به سمت اسکله شرقی شهر رفتیم و به لنج دو طبقه ای به نام King Sezar سوار شدیم که توسط یک خانواده اداره میشد.کشتی هنگام غروب اسکله را ترک کرد و به میان دریا رفت و ما توانستیم از دریا منظره غروب جادویی بندر مارماریس را تماشاکنیم.

باد ملایمی که میوزید هوا را بسیار مطبوع میکرد و با پخش موزیک در کشتی،بسیاری از مسافران به وجد آمده و به پایکوبی پرداختند.پس از تاریک شدن هوا و گشت یک ساعته در محدوده ساحل به طبقه پایین کشتی برای شام دعوت شدیم.منو شامل مرغ،ماهی یا همبرگر کبابی به انتخاب بود و البته آب میوه و نوشابه هزینه جدا داشت.

پس از شام،مجددا بسیاری از مسافران به طبقه بالا رفتند تا از منظره و موسیقی لذت ببرند و در پایان حدود ساعت 10 کشتی به ساحل برگشت و مسافران ،برخی به شبهای مارماریس پیوستند و عده ای دیگر به هتلهای خود مراجعت کردند.اینگونه بود که روز سوم نیز به پایان رسید.

روز چهارم : تور کشتی تورونج

مارماریس در اطراف خود سواحل و جزایر زیبای فراوان دارد که برای دیدن همه آنها باید تورهای کشتی چهار مسیر مختلف را استفاده نمایید. جزیره پارادایس (نیمارا) روبروی مارماریس، تورونج، کوملوبوک، چیفتلیک و غار فسفری، محبوب ترین مقاصد تورهای روزانه هستند.معمولا گردشگران از دو تور سواحل و جزایر استفاده میکنند.یکی تور کشتی که سواحل تورونج،ایچملر و غار آبی را پوشش میدهد و دیگری تور کشتی دالیان.تور مسیر سواحل غربی مارماریس با لنج برگزار میگردد و توری که ما رزورو کرده بودیم ناهار و آب میوه و نوشابه را در طول روز شامل میشد که بسیار به صرفه بود.

تور کشتی تورونج ساعت 10 از لنگرگاه جدا میشد و ساعت پنج عصر به مارماریس باز میگشت.در این بین مسافران از غار فسفری،سواحل ایچملر و تورونج ،بازار تورونج و چندین ساحل فیروزه ای دیگر دیدن میکردند.

بسیاری از گردشگران در توقفات کشتی تنی به آب میزدند و دوباره به کشتی باز میگشتند تا آفتاب بگیرند. وسایل امدادی مانند جلیقه و کمربند نجات نیز توسط خدمه کشتی در اختیار مسافران قرار داده میشد.

گردشگران اروپایی معمولا با یک آبتنی مختصر به طبقه دوم کشتی که روباز بود میرفتند و آفتاب میگرفتند.این آفتاب گرفتن ساعتها طول میکشید. چه در هتل چه در تورها و تفریحات آبی این اشتیاق گردشگران اروپایی به آفتاب گرفتن طولانی من را حیرت زده کرده بود.یکبار خواستم آفتاب گرفتن را تجربه کنم اما بعد از ده دقیقه احساس کردم خونم دارد در بدنم به جوش می آید و بیشتر از ده دقیقه نتوانستم تحمل کنم. حادثه جالب که در این تور برای من و همسرم رخ داد،مشغول شدن همسرم به خرید در بازار ساحل تورونج بود که باعث شد وقتی به ساحل برگردیم متوجه شویم کشتی ما از لنگرگاه جدا شده و ما از آن جا مانده ایم.پس از آنکه با داد و فریاد خدمه کشتی را متوجه خود کردیم،توسط یک کشتی دیگر و با عملیاتی آکروباتیک و نسبتا خطرناک، مانند فیلمهای سینمایی دزدان دریایی از یک کشتی به پنجره کشتی خودمان منتقل شدیم.اگرچه همسفران ما ، در ابتدا به دلیل تاخیر ناراحت بودند اما این شیرین کاری باعث شد در کشتی معروف شویم و رفتارها دوستانه شود،طوری که هنگام پایان تور همه مسافران از کشورهای مختلف با ما دست میدادند و خداحافظی میکردند.در میانه راه نیز ناهار بر روی کشتی سرو میشد . غروب ، به مارماریس بازگشتیم تا هرکس به هتل خود رود و برای شبهای بیدار آماده گردد.

روز پنجم : غواصی با برادران باراکودا

غواصی در دریای مدیترانه به دلیل سواحل مرجانی و آبزیان و ماهیان زیبا،تجربه ای به یاد ماندنی است به ویژه که شما در مارماریس،یکی از مراکز اصلی غواصی در مدیترانه باشید.در این شهر چندین باشگاه غواصی بین المللی و حرفه ای فعالند و خدمات آموزش و تور غواصی را ارائه میدهند.تور غواصی یک تور تمام روز است که از ساعت 9 صبح آغاز و ساعت 5 عصر پایان میابد.تور غواصی ما شامل آموزش غواصی،ناهار،دونوبت غواصی حدودا 30 دقیقه ای در زیر آب با تجهیزات کامل و ترانسفر از هتل به لنگرگاه شهر ایچملر در 10 کیلومتری غرب مارماریس بود.ما تور خود را از مدرسه غواصی برادران باراکودا دریافت کردیم که توسط سه برادر که همگی دارای مدرک و سابقه بین المللی در غواصی بودند آن را اداره میکردند.ابتدا همه مسافران یک آموزش یک ساعته شامل علایم غواصی،حرکات خطرناک زیر آب و نحوه استفاده از تجهیزات را به زبانهای انگلیسی،روسی و ترکی دریافت کردند.

این آموزش همراه با بذله گویی و خاطرات برادران باراکودا بود و بسیار بامزه بود.سپس همه با وسایل اولیه چون نیهای پلاستیکی ،غواصی را در آبهای کم عمق تمرین کردند.بعد از ناهار،کشتی به سواحل عمیقتر و زیباتر میرفت و مسافران بعد از پوشیدن تجهیزات غواصی سنگین به مدت بیست دقیقه در زیر آب همراه مربی به غواصی تمرینی می پرداختند.سپس کشتی به ساحل عمیق میرفت تا مسافران که حالا حرفه ای تر شده بودند اینبار غواصی را بدون مربی در بالای سر و از میان صخره ها و راههای زیر آبی تجربه کنند.از غواصان در زیر آب توسط دوربینهای ضدآب عکس برداری و فیلم برداری میشد تا اگر خواستند به یادگار آن را خریداری کنند.

پس از پایان این مراحل کشتی به اسکله شهر ایچملر برگشت و ما از آنجا به شهر مارماریس و هتل خود منتقل شدیم تا خستگی شدید را از خود دور کنیم.

روز ششم : تور کشتی دالیان

تور کشتی دالیان از تورهای به یاد ماندنی این شهر است که شما را در یک روز به چندین تجربه منحصر به فرد مهمان میکند.این تور توسط سه کشتی بزرگ لنگرگاه مارماریس برگزار میگردد.

به دلیل دور بودن دالیان از مارماریس مسیر اولیه باید توسط این کشتیهای بزرگتر طی گردد. شما با کشتی به سواحل کم عمق نزدیک رودخانه دالیان و ساحل لاک پشتها منتقل میشوید.

سپس با قایقهای کوچکتر که میتوانند در سواحل کم عمق حرکت کنند به پلاژ ایزتوزو که فقط از راه دریا راه دارد میرسید.

نام انگلیسی این ساحل ، تیرتیل بیچ یا ساحل لاک پشتهاست که جزء آخرین مکانهای لاک پشتهای کارتا در اروپاست که تحت محافظت سازمانهای محیط زیستی اروپاست.در اینجا راهنمایان تور با طعمه قرار دادن ماهیها سعی میکنند تا این لاکپشتها را به روی آب بیاورند و در دید گردشگران قرار دهند.اگرچه تلاش راهنمای تور ما به نتیجه نرسید و ما موفق به دیدن این لاک پشتهای غول پیکر نشدیم. گردشگران در اینجا از قایقها پیاده شده و به تنها ساحل شنی نزدیک مارماریس منتقل میروند که موجهای بسیار خوب و آب گرمی برای شنا دارد. این پلاژ با ساحل شنی (قوم سال) قهوه رنگش حقیقتا تسکین دهنده است .مسافران میتوانند در این ساحل یک ساعت به استراحت و شنا بپردازند.سپس به قایقها برگشته و از میان تالاب و نیزارها وارد رودخانه دالیان میشوند.

در ابتدای این رودخانه شما با مقبره های پادشاهان قدیم یونانی روبرو میشوید که بیش از 2000 سال پیش ، در دل کوه حفر شده اند. در پایین این بناهای صخره ای، قایقها در رودخانه توقف میکنند تا گردشگران توضیحات راهنمایان را در مورد آنها بشنوند.سوای همه افسانه های جالبی که در مورد مقبره ها گفته شد،اینکه این مقبره ها در دل صخره هایی حفر شده اند که در طول تمام روز نور خورشید برآنها بتابد برای من جالب بود.

پس از مشاهده این مقبره ها ،در مسیر رودخانه به بندر دالیان رسیدیم که در نوع خود زیباست.

در انتهای مسیر تور،قایقها پهلو میگیرند تا گردشگران به حمام گل و آبگرم معدنی وارد شوند.پس از استحمام در گل،خشک شدن در آفتاب و دوش گرفتن وارد حمام آبگرم میشوید و بعد از تمام این مراحل به قایقها بازمیگردید تا تمام این راه را تا کشتیهای بزرگ که در آبهای عمیقتر منتظرند طی کنید.بر روی این کشتیها در مسیر برگشت،غروب آفتاب مدیترانه در دریا را تجربه خواهید کرد. اکثر گردشگران پس از یک روز پرهیجان، در همان کشتی که مانند ننو در آبهای مدیترانه تکان میخورد،به خواب بعد از ظهر فرو میروند.آنها که بیدار می مانند و به عرشه میروند،باد آنها را با خود خواهد برد.

زمانی که کشتیها به مارماریس میرسند هوا رو به تاریکی است و شما چندین مکان و تجربه دیگر را نیز به خاطرات خود افزوده اید.

روز هفتم : خرید در شهر و شب ترکی

روز هفتم، پس از روزها تفریحات پر انرژی ،نیاز اساسی به بازیابی توان داشتیم، اما مجبور بودم به اصرار همسرم سنت ایرانی خرید سوغات در سفر را به جای بیاورم. بنابر این روز هفتم به خرید در مارماریس گذشت. مارماریس به عنوان شهری توریستی مکان مناسبی برای خرید نیست.در مارماریس سه مرکز خرید ،یک بازارچه خیابانی و یک بازار مسقف شبیه به بازارهای سنتی ایرانی وجود دارد.مراکز خرید میگرس و Piont Center از جمله مکانهایی هستند که همانند فروشگاههای زنجیره ای ایرانی چون شهروند و رفاه، اجناس گوناگون را میتوان از آنها خرید.

برای دسترسی به تنوع بیشتر باید به بازار بزرگ مارماریس مراجعه کرد که ورودی آن در لنگرگاه لنجها در سمت شرقی شهر و روبروی مجسمه آتاتورک قرار دارد. در این بازار بیش از هزار مغازه کوچک وجود دارد و اگر به این شهر سفر کردید حتماً سری به این بازار بزنید. در اینجا می توانید سوغاتی هایی مانند قالی، قهوه ترک، داروهای گیاهی، ادویه، چای، ظروف سرامیک، محصولات چرمی، عطر، ساعت، لباس و همچین کیف و کفش و جواهرات و بدلیجات بخرید که اکثراً برندهای واقعی نیستند، ولی بسیار شبیه واقعی بوده و ارزان قیمت می باشند. اگر برای شما لباس های مارک جعلی مهم نباشد این بازار بهترین مکان خرید می باشد. بازارهای مشابه این، در شهر ایچملر و در سواحلی که تورهای کشتی در آن توقف میکنند نیز وجود دارد.ضلع جنوب میدان 19 مارس نیز یک فروشگاه بزرگ از پوشاک برند LCW قرار دارد که قیمتهای آن به ویژه در پوشاک مردانه مناسب است.

در انتهای لنگرگاه و پس از عبور از یک پل چوبی،به مجموعه فروشگاههایی در قالب یک مجتمع تجاری یک طبقه به نام Netsel برخورد خواهید کرد که لوکس ترین و گرانترین اجناس مارماریس را به فروش میرسانند و برای خرید جنس اصل قابل اعتماد هستند.چهارشنبه بازار نیز در یک پارکینگ طبقاتی در مرکز شهر قرار دارد که اجناس بی کیفیتی را ارائه میدهند و مشتریان آن اغلب از روستاهای اطراف مارماریس هستند و مکان مناسبی برای خرید گردشگران نمیباشد.

به جز فروشگاههای معتبر و زنجیره ای که قیمتها و تخفیفات آن مشخص است،در مغازه ها و فروشگاههای دیگر حتما چانه بزنید.گاهی میتوانید یک جنس را به یک سوم قیمت اولیه خریداری کنید.قانون کلی این است که هرجه جنس گرانتر است،قیمتش هم غیر منطقی تر است و باید چانه بیشتری بزنید.بعد از پایان تور خرید که همسرم! مجری و راهنمای تور بود! به هتل برگشتیم.

هنگام غروب ساعت 8 سرویس برنامه شب ترکی مارا از هتل به محل برگزاری این برنامه که رستورانی در زیر پارک آبی آکوا دریم بود،برد.پس از نشستن مهمانان در میزهای تعیین شده مراسم همراه با سرو پیش غذا آغاز گردید.به همان گونه که شام و دسر به ترتیب در طی نزدیک به سه ساعت سرو میشد مراسم مختلف مانند حرکات موزون ترکی و عربی،تاتر کمدی ترکی،رقص با مارها،مسابقه مهمانان و حرکات موزون آذری اجرا گردید.

شبی مملو از موسیقی و آتش‌بازی و نمایش‌های سنتی بودکه در نوع خود متفاوت و برای آشنایی گردشگران با فرهنگ ترکیه مفید بود. حدود ساعت یازده این برنامه نیز خاتمه یافت و به هتل بازگردانده شدیم.

روز آخر:

یکی از چیزهایی که در مارماریس نباید از دست داد پیاده روی در پیاده راه ساحلی یازده کیلومتری بین مارماریس و شهر مجاورش ایچملر است.این پیاده راه که در آن دوچرخه سواری نیز مجاز است توسط کاربران سایت معتبر سیاره تک افتاده(Lonely Planet ) به عنوان یکی از ده مسیر برتر پباده روی صبحگاهی در جهان انتخاب شده است.در این چند کیلومتر شما در مسیری سنگفرش قدم میزنید که از یکسو به ساحل دریا و تفریحات و پلاژهای ساحلی دید دارید و در سمت دیگر باغها، باغچه ها و کافه های متنوع و پرشمار قرار دارند.

پیاده روی در راهی با درختان باطراوت نخل،باغچه های تزیین شده هتلها ، مجسمه ها و دکورها در یکطرف و با اسکله های تفریحات آبی،محل بازی والیال ساحلی و فوتبال ساحلی و منظره دریا و کشتیهای تفریحی زیبا در سمت دریا،به هیچ عنوان شمارا خسته نخواهد کرد.صبح آخرین روز اقامتمان در شهر مارماریس را به پیاده روی در این پیاده راه گذراندیم . انصافا منظره طلوع آفتاب از سمت دریا در این راه،منظره ای وصف ناشدنی است.لذتی که اینبار بدون هزینه کردن پول قابل دستیابی بود.

مارماریس تفریحات دیگری چون تور ماهیگیری،سوارکاری،دهکده جنگلی و قایقرانی در رودخانه خروشان دارد که ما به دلیل اتمام زمان و همینطور توان نتوانستیم آنهارا تجربه کنیم. قلعه مارماریس و موزه داخل آن که در دوره اسکندر کبیر بازسازی شده و از طرف سلطان سلیمان دراثنای مسافرت به رودوس در سال 1522 به وسعت زیادی توسعه یافته و تعمیر گردیده است از مکانهایی بود که فرصت بازدید از آن را از دست دادیم.در حالی که میتوانستیم با برنامه ریزی بهتر،در میان تفریحات تمام روز ،روزی را برای استراحت و بازدید از چنین دیدنیهایی نیز اختصاص دهیم.میتوانستیم از بالای قلعه مناظر بدیع مارماریس را مشاهده کنیم.

تور یک روزه به جزیره رودوس یونان نیز به دلیل نیاز به ویزای شنگن برایمان مقدور نشد. در مارماریس تا دل‌تان بخواهد تفریحات آبی کنار ساحل چون موج سواری، قایق‌سواری، پاراسیلینگ(پرواز بر فراز دریا) ،رفتن به عمق دریا با زیردریایی و شنا در آب‌های شفاف مدیترانه و دریای اژه برپا شده است.

برای یک دور تفریح کامل در مارماریس با احتساب روزهای استراحت برای تجدید قوا، نیاز به یکماه زمان خواهید داشت . یک نکته هم برای یادآوری مهم است.معمولا در تورهای تفریحی،آبمیوه و آب معدنی و نوشابه قیمت جدا دارد که بسیار هم گران است.به طور میانگین قیمت نوشابه و آب معدنی در این شهر 4 لیر است که به دلیل گرمای هوا هم گریزی از آن نیست.حتی رستورانها نیز درآمد خودرا از آبمیوه و نوشابه به دست می آورند چرا که غذاها در این شهر واقعا ارزان و مشابه قیمتهای تهران است.برای هر نفر در هر روز به میزان 10 لیر برای هزینه های آبمیوه و نوشابه و حمل و نقل در نظر بگیرید.امیدورام هموطنانم بتوانند از زیبایی های این شهر جادویی بهره بگیرند و صمیمیت و مهمان نوازی مردمان مارماریس را از نزدیک شاهد باشند.


کلام آخر : چرا باید مارماریس را تجربه کرد؟

اکثر گردشگران ایرانی،در هنگام سفر به ترکیه مقصد خود را یکی از شهرهای استانبول،آنتالیا و کوش آداسی قرار میدهند.در آنتالیا و کوش آداسی محوریت با هتلها میباشد و تقریبا فقط برای خرید و گشت شهری نیاز به خروج از هتل احساس میشود.در حالی که در مارماریس، شهر و امکانات و تفریحات شهر محور است و معمولا همه گردشگران در شب و روز زمان زیادی را خارج از هتل سپری میکنند.

تفاوت دیگر به نظر من ملیت گردشگران است که در آنتالیا و کوش آداسی غلبه با گردشگران روس و آلمانی است در حالی که در شهرهای مارماریس و بودروم اغلب گردشگران از بریتانیا و اروپای غربی هستند و متاسفانه هم وطنان ایرانی نیز بسیار کم در این شهر دیده میشوند.این امر شاید به تقسیم مقاصد آژانسهای مسافرتی این کشورها نیز مربوط باشد.به طور کل میتوان نتیجه گرفت در مارماریس و تا حدی بودروم،شما سبکی متفاوت از اقامت،تفریحات و گردشگری را به نسبت استانبول،آنتالیا و کوش آداسی تجربه میکنید.همانقدر که سبک زندگی از تهران تا استانبول تفاوت میکند،شما این تغییر سبک و فرهنگ را از استانبو

عضویت در خبرنامه