تورلاین

سفر نامه شهر : پنانگ 

ما سه سال در این جزیره زندگى کردیم و بعد از ترک آن هر ساله یک سفر به این جزیره داریم.

آخرین سفر ما به پنانگ ١٨ اسفند ٩٣ به مدت دو هفته بود..پولائو پینانگ یا پنانگ، جزیره اى در شمال غربى مالزى مى باشد. طبیعت زیبا، آرامش و مردم صمیمى، تنوع غذایى و البته خرید عالى این منطقه مسبب سفر هر ساله ما به این جزیره است

با توجه به زمان سفر، قیمت بلیط، میزان ترانزیت و ... با یکى از پروازهاى خارجى الاتحاد، امارات، قطر مى توانید اقدام کنید، که در این صورت شما دو توقف خواهید داشت، اما اگر هر کدام از پروازهاى شما تاخیر داشته باشند و شما پرواز بعدى را از دست بدهید، خود ایرلاین بدون هزینه، نام شما را در اولین پرواز بعدى قرار خواهد داد.

اگر از کوالالامپور به پنانگ سفر زمینى را انتخاب مى کنید، به ایستگاه اتوبوس در طبقه پایین فرودگاه رفته و با نفرى ده رینگیت به ترمینال پودورایا مى روید، شرکتهاى اتوبوسرانى مختلفى آنجا هست، بلیط که بسته به خدمات حدوداً از ٤٠ تا ١٠٠رینگیت بوده را تهیه و حرکت مى کنید.

تقریباً پنج ساعت در راه هستید. فقط حتماً تاکید کنید که اتوبوس به ترمینال sungai nibong داخل جزیره برود و ایستگاه خارج از جزیره قبل از پل پنانگ پیاده نشوید.

پس از خارج شدن از فرودگاه پنانگ که در جنوب جزیره است، از کانتر تاکسى با گفتن مقصد و پرداخت پنجاه رینگیت به سمت هتل که در شمال جزیره قرار داشت حرکت کردیم. البته از فرودگاه اتوبوس هم به نقاط مختلف شهر هست که اگر از قبل نقشه شهر و اتوبوسها را چک کنید و مثل ما خسته نباشید با حداکثر ده رینگیت مى توانید به دورترین مقصد هم برسید. اگر خواستید ماشین کرایه کنید معمولاً در هتل و داخل شهر ارزان تر از فرودگاه هست. اما لاینها و رانندگى به سبک انگلیسى و بر عکس است.

هتل ما پنج ستاره به نام Ever Green در خیابان گرنى و با فاصله کمى از دو مرکز خرید بزرگ Gurney Plaza و Gurney Paragon قرار داشت،دو معبد زیباى بوداى ایستاده و بوداى خوابیده به راحتى با چند دقیقه پیاده روى از درب پارکینگ هتل در دسترس هستند، همچنین ایستگاه اتوبوس هم در خیابان پشتى، مقابل درب پارکینگ هتل بود. در کوچه کنار هتل فست فود Sub Way، استارباکس کافه و رستوران هندى کاپیتان کار شما براى پیدا کردن غذا در هر ساعت از روز را آسان مى کند.

بزرگترین فود کرت مالزى هم شبها در پنانگ و در کنار پاساژ گرنى قرار دارد.

ما هر مرتبه دیدن بیشتر این مناطق دیدنى در جزیره را در برنامه مان قرار مى دهیم.

معبد Watchayamankalaramو معبد Dhammikarama Burmese ، بسیار زیبا در خیابان پشتى هتل هستند.

معبد kek Lok Si ، این معبد زیبا بزرگترین معبد بودایى در آسیاى جنوب شرقى است، بعد از دیدن بازار میوه هاى استوایى و یا نوشیدن یک لیوان آب نیشکر، از راهروى سنگى و پلکانى بازارچه بالا مى روید

تا به قسمت اول معبد برسید .از آنجا با گرفتن بلیط براى هر نفر ٤ رینگیت مى توانید از قسمت دوم دیدن کنید.براى دیدن قسمت سوم که مجسمه بزرگ بودا در آن قرار دارد یا باید با ماشین از بیرون معبد و براى داخل شدن ٢ رینگیت بپردازید یا با تهیه بلیط از طریق آسانسورى شبیه تله کابین، به آنجا بروید، دیدن کل جزیره از بالاى معبد واقعاً زیباست.این معبد از ساعت ٧ تا ٩ شب باز هست، و بهترین زمان براى دیدنش در عید چینیهاست که با نورهاى زیبایى تزئین و درب بالا رفتن براى دیدن مجسمه از نزدیک هم باز مى شود. در این معبد با دادن یک رینگیت مى توانید یک برگه رنگى با توجه به آرزویى که دارید بخرید و آرزویتان را بنویسید و آن را به جایى که مشخص شده گره بزنید.همچنین بادبزنهایى که با چوب معطر تهیه شدند را از این معبد به قیمت ٤٠ رینگیت مى توانید تهیه کنید. راههاى دسترسى با تاکسى، و یا اتوبوسهاى شماره ٢٠١، ٢٠٣، ٢٠٤، ٢٠٦، ٣٠٦ و U٥٠٢ بوده. اگر خیابان این معبد را با ماشین تا انتها بروید به یک سد زیبا و مسیر جنگلى براى پیاده روى اطراف سد مى رسید.

معبد مارها، Snake Temple که در منطقه Bayan Lepas نزدیک فرودگاه قرار دارد و به خاطر ترس من از مار هیچ وقت نرفتیم، اما شما اگر دوست دارید امتحان کنید. معبد دیگر Khoo Kongsi در جرج تاون و نزدیکى محله هندیهاست، از دیدن بوداییها و روشن کردن عود و معمارى چینى معبد لذت خواهید برد.

از دیگر دیدنیها، بوتانیکال گاردن ( Botanical Garden ) پارک بسیار زیبایى است، معمولاً عکسهاى مراسم عروسى را آنجا مى گیرند، همچنین بهترین مکان پیاده روى و مدیتیشن براى مردم است. صبح زود و عصر زمان مناسب براى رفتن به این پارک است، مى توانید از قطار کوچک پارک استفاده کنید یا پیاده یک دور کامل بزنید.

باید بگم به دلیل علاقه زیاد مردم پنانگ به مکدونالد، غذاى این رستوران خیلى متنوع تر و بهتر از کشورهاى دیگر هست، در ضمن هر روز از ساعت دوازده تا سه بعدازظهر منو قیمتها تغییر کرده و خیلى ارزان تر از قیمتهاى ثابت مى شود.

مک دونالد ٢٤ ساعته در بیرون پاساژ Gurney Plaza بوده و در بقیه پاساژها هم هست.

در فود کرت آخرین طبقه پاساژ Queens Bay، یکى از غرفه هاى ژاپنى غذایى به نام تپنیاکى ( Tepenyaki ) سرو مى کند، سفارش ما همیشه تپنیاکى مرغ با سس فلفل سیاه هست که در کنار برنج و سوپ توفو به قیمت نفرى ١٢ رینگیت مى باشد

بعد از خوردن این غذاى خوشمزه از غرفه دیگر بستنى کم کالرى و سنتى مالزى را سفارش دهید که از یخ رنده شده همراه میوه هاى استوایى تهیه شده به قیمت ٦ رینگیت، نوع سنتى این بستنى با لوبیاست.

امتحان کردن طعم انواع نودلهاى آسیایى، سوشى و غذاى ژاپنى را هم از یاد نبرید.پنانگ یکى از مقاصد خوب براى خرید هست، مخصوصاً اگر به حراج برخورد کنید. معمولاً بسته به زمان و جشنها، داخل و خارج پاساژها را تزئین مى کنند که جداً دیدنى است.

بردن چتر را فراموش نکنید که بارانها کاملاً ناگهانى و حتى در فصل گرما هم غافلگیرتان مى کند.

در آخر امیدوارم از سفر به این قطعه از بهشت مثل ما لذت ببرید و با خاطراتى شیرین از آن یاد کنید.

عضویت در خبرنامه